Információk és nevezetességek: Noszvaj

Kép a városról: Noszvaj

Noszvaj az ország legtisztább levegőjű települése, és hatalmas idegenforgalmi jelentősége van. Eger közelsége, a sok-sok természeti élmény, és történelmi látnivaló igazi kiránduló hellyé varázsolja.

Noszvaj falut - ami Eger mellett fekszik - eredetileg olasz telepesek alapították. Neve is innen ered, mely latinul azt jelenti: A mi falunk.

Az Eger mellett fekvő Noszvaj kiemelt műemléke a késő barokk, copf stílusban épült De la Motte Kastély, mely a település központjában áll. Az ezt övező erdőt 220 telepített fenyő alkotja, mely vadregényes hangulatot, kellemes levegőt és árnyas menedéket nyújt.

A településen kiemelkedő szerep jutott a szőlőtermesztésnek és a borászatnak egyaránt.

Nevezetességek:
- Galassy kastély
- Gazdaház, Tájház
- Pince és Magtár
- Református templom

Kirándulási lehetőségek:

Barlanglakások – Pocem és Farkaskői alkotótelepA XIX. század elején alakulhattak ki Noszvajon a barlang- és pincelakások. A Bükkalján, Egertől Miskolcig elhúzódó szakaszon az egyszerűen megmunkálható riolittufa adta a lehetőséget lakhatás könnyű és olcsó kialakítására, és a nagymértékű elszegényedés hozta szükségességüket. Ma a barlanglakások, nagyon kevés kivétellel már lakatlanok, a falu délkeleti részén, a „Pocem”-ben lévők jó részében pedig alkotótelep működik. Látogatható: 10.00 - 18.00 óráig; csoportoknak előzetes bejelentkezés alapján.

MeseútA MESEÚT egy rendhagyó családi program Noszvajon, melyet meseterápiás gondossággal állítottak össze, hogy kisebbeknek, nagyobbaknak, időseknek és fiataloknak is remek játék, mulatság, kaland legyen az év minden napján. A 10 meseszép, kézzel készített és kézzel festett házikóban egy-egy népmesét, és ehhez a meséhez kapcsolódó játékos fejtörő feladat, beszélgetés indító kérdés van elrejtve. Bízunk benne, hogy a tanösvény nem csupán tartalmas és vidám családi kikapcsolódás, baráti időtöltés, hanem lehetőséget ad egy belső utazásra is önmagunk és társaink jobb megismeréséhez. A 10 meseházikó a falu legszebb pontjait bebarangolva egész évben, a hét minden napján végigjárható. Indulás a Harmónia cukrászdából, vagy a Rozika cukrászdából. A Meseút kezdő állomása és végpontja, ahol a mesemappa megvásárolható. Ha minden állomás feladatát sikerült teljesíteni, a meseoklevelünket is itt kaphatjuk meg. Ha végigjárta a meseutat, kérjük, ide hozza vissza a kulcsot!

ForrástúraNoszvaj a Gallasy család egykori erdőbirtoka, melyen kanyarog a Forrástúra útvonala 7,5 km hosszan. 8 ősi forrást érint, minden forráshoz tartozik egy-egy különleges történet és fejtörő. A megoldás kulcsát a forrásoknál található. A sikeres megfejtők "Forrástúra teljesítve" kitűzőt kapnak. Megvásárolható a Forrástúra térkép a síkfőkúti Kamraboltban, vagy a síkfőkúti hotelek egyikében.

VárkútSíkfőkútról a zöld túrajelzést követve az Attila-forráshoz, majd a 669 méteres Várhegy tövében fekvő Várkútra juthatunk, mely a Kánya-patak forrásvidékének első és a legmagasabb ponton eredő forrása. A forrás történelme a messzi múltba nyúlik vissza, hiszen valamikor ezen a helyen földvár állott. Várkút és környéke a vadregényes Bükk egyik legszebb kirándulóhelye, gyalogtúrák és erdei séták alkalmával a természet még az őzek és szarvasok látványával is megajándékozhat. Várkút közelében ered a Kánya-patak is, illetve a Kövesdi-kilátóból lenyűgöző panoráma tárul elénk.

KaptárkövekA kaptárkövek olyan, „jeles kövek” jelenségcsoportba sorolható sziklaalakzatok, kúp alakú kőtornyok, amelyek oldalaiba mélyedéseket, fülkéket faragtak. A megnevezésük is igen sokszínű különböző tájegységeken: a fülkés sziklákat eredetileg a szomolyai lakosok nevezték „kaptárkövek”-nek. Eger környékén a „vakablakos kövek” kifejezést használták, máshol a „köpüskövek”, „bálványkövek”, „püspöksüveg”, „emlékszikla”, „emlékkő” néven ismertek. A vulkáni eredetű riolittufa megjelenési formái közül a legkülönlegesebbek ezek a süveg formájú kúpok. Ezek némelyikén emberkéz által formázott fülkéket találunk, amelyek rendeltetésével kapcsolatban sokféle feltevés, elmélet született. Bizonyos források ezek eredetét egyrészt kultikus céllal magyarázzák (a hamvasztásos temetkezés egy kevésbé ismert formájának tulajdonították), mások áldozati vagy bálványtartó fülkéket véltek látni bennük, de a legvalószínűbb feltételezések szerint méhészkedésre használták őket. A szomszédos Szomolya község határában négy lelőhelyen, 13 kaptárkövön, összesen 132 db fülke van. 1960-ban nyilvánították védetté a kaptárköveket, és a helyen működő kőbánya bezárt. További kaptárkövek találhatóak Demjén, Egerszalók, Ostoros, Cserépváralja és Sirok közelében is.

Imány-tetőTelepülésünk szívében emelkedik az Imány-tető, melyre a református templommal szemközti Bartók Béla utcán elindulva egy könnyű sétával juthatunk fel. A tetőről páratlan kilátás nyílik Noszvajra. Külön érdekesség a domb déli oldalában lévő, kőből kirakott óriási Nagy-Magyarországot ábrázoló emlékmű.

De La Motte-kastély parkjaA noszvaji De la Motte kastély nem túl meglepő módon egykori tulajdonosai nevét viseli. A késő barokk-copf stílusú kastély a magyar kastélyépítés miniatűr remeke, érdemes egy kirándulás alkalmával bejárni. A kastélyhoz tartozik 9,5 hektáron elterülő angolpark, ahol a szentimentális hangulatú ösvényeken sétálva tapasztalhatják meg Noszvaj élénk növényvilágát. Megtalálhatók itt a különböző fakülönlegességek és díszcserjék a tiszafától az oszlopos tölgyig, a különleges akáctól a liliomfáig.

Akciós wellness csomagok itt: Noszvaj